Транспорт вазирлиги инспекторлари маъмурий баённомаларни энди планшетлар орқали расмийлаштиради
Транспорт вазирлиги томонидан автомобиль ташувлари соҳасида ҳуқуқбузарлик содир этган шахсларни аниқлаш, уларга нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни расмийлаштириш ва кўриб чиқишда электрон тизим ўрнатилган планшетлардан фойдаланиш йўлга қўйилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 8 июлдаги “Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисида ишларни юритишнинг электрон тизимини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар ҳақида”ги 431-сонли қарорига мувофиқ, шунингдек, Транспорт вазирлиги ходимлари томонидан замонавий ахборот технологияларидан кенг фойдаланган ҳолда автомобиль ташувлари соҳасидаги маъмурий ҳуқуқбузарликларга оид ишларни расмийлаштириш ва кўриб чиқишнинг соддалаштирилган тартибини жорий этиш мақсадида янги тартибда ишлашга ўтилмоқда.
Дастлабки босқичда автомобиль ташувлари соҳасидаги маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ва расмийлаштириш электрон тизим ўрнатилган планшетлар орқали Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти транспорт бошқармалари томонидан амалга оширилади.
Планшетлардан фойдаланган ҳолда маъмурий баённомаларни расмийлаштириш жараёнини амалиётда қўллашни ташкил этиш мақсадида ИИВ Ҳуқуқий статистика ва тезкор - ҳисоб маълумотлар маркази бўлим бошлиғи ва масъул ходимлари иштирокида тадбир бўлиб ўтди. Тадбирда маъмурий баённомаларни планшетлар ёрдамида расмийлаштириш тартиби юзасидан батафсил маълумот берилди.
Тадбир якунида Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти транспорт бошқармалари инпекторларига бириктирлган планшетлар тақдим этилди.

Инспекторы Министерства транспорта теперь будут составлять административные протоколы с помощью планшетов
19.11.2021 10084 Yangiliklar
Министерство транспорта устанавливает использование планшетов, на которых установлена электронная система для идентификации лиц, совершивших нарушения в сфере автомобильных перевозок, оформления и рассмотрения дел об административных правонарушениях в отношении них.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 июля 2021 года № 431 «О дополнительных мерах по внедрению электронной системы производства по делам об административных правонарушениях», а также с широким использованием современных информационных технологий сотрудниками Министерства транспорта введен упрощенный порядок оформления и рассмотрения дел об административных правонарушениях в сфере автомобильных перевозок.
На начальном этапе рассмотрение и оформление дел об административных правонарушениях в сфере автомобильных перевозок осуществляется управлениями транспорта города Ташкента и Ташкентской области посредством планшетов, на которых установлена электронная система.
В целях организации практического применения процесса оформления административных протоколов с использованием планшетов проведено мероприятие с участием начальника отдела и ответственных сотрудников Центра правовой статистики и оперативно-учетных данных МВД. На мероприятии была представлена подробная информация о порядке оформления административных протоколов с помощью планшетов.
В завершение мероприятия инспекторам транспортных управлений города Ташкента и Ташкентской области были вручены прикрепленные планшеты.