Транспорт вазирлиги Ўзбекистонни ECMTнинг кўп томонлама рухсатномалар тизимига қўшилиш чораларини кўрмоқда
10.10.2024 5165 Yangiliklar
Жорий йилнинг 10 октябрь куни Транспорт бўйича Европа гуруҳининг Халқаро транспорт форумидаги учрашувида Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази директори Бекзод Холматов Ўзбекистонни ЕКМТга (European Conference of Ministers of Transport) қўшилишининг муҳимлиги ва "Сифат Хартияси" талабларига қай даражада мос келиши бўйича тақдимот қилди.
Ўзбекистоннинг ECMT (European Conference of Ministers of Transport) кўп томонлама рухсатномалар тизимига қўшилиши ташкилотга аъзо 43 та давлат билан автомобилда юк ташувларини бажариш учун алмашилинадиган кўп томонлама рухсатномалар асосида икки томонлама ва транзит ташишларни амалга ошириш имконини беради.
Тақдимот якунида Халқаро транспорт форуми, Халқаро автомобилда ташувчилар уюшмаси, Туркия ва Дания каби давлатлар Ўзбекистоннинг рухсатномалар тизимига киришини қўллаб-қувватладилар.
Эндиликда, Ўзбекистонни ECMTнинг "Сифат Хартияси" талабларига мос келиши масаласи Халқаро транспорт форуми экспертлари томонидан ўрганиб чиқилади.

Министерство транспорта предпринимает меры по присоединению Узбекистана к многосторонней разрешительной системе ЕКМТ
10.10.2024 5168 Yangiliklar
10 октября текущего года на встрече Европейской группы по транспорту в рамках Международного транспортного форума Директор Центра изучения проблем развития транспорта и логистики Бекзод Холматов выступил с презентацией о важности присоединения Узбекистана к ЕКМТ(Европейская конференция министров транспорта) и степени соответствия требованиям "Хартии качества."
Присоединение Узбекистана к системе многосторонних разрешений ЕКМТ позволит осуществлять двусторонние и транзитные перевозки на основе многосторонних разрешений, обмениваемых с 43 государствами-членами ЕКМТ для выполнения грузовых автомобильных перевозок.
По завершении презентации Международный транспортный форум, Международный союз автомобильных перевозчиков, а также такие страны, как Турция и Дания, поддержали вступление Узбекистана в систему разрешений.
На данный момент, вопрос соответствия Узбекистана требованиям "Хартии качества" ЕКМТ будет изучен экспертами Международного транспортного форума.