Транспорт вазирлиги ва “Uzbekistan Airports” АЖ раҳбарияти Ўзбекистонда ҳаво транспорти соҳасида сайёҳларга кўрсатилаётган хизмат сифатини ўрганмоқда
08.07.2021 8977 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирининг топшириғига асосан, транспорт вазирининг маслаҳатчиси бошчилигидаги ишчи гуруҳ ва “Uzbekistan Airports” АЖ нинг қатор раҳбарлари келаётган йўловчилар ўртасида сўровнома ўтказиш ва ҳаво транспорти соҳасида хизмат кўрсатиш сифатини ўрганиш мақсадида, Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортига ташриф буюришди.
Сўровномада Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва чет эллик сайёҳлар иштирок этишди. Респондентлар авиачипталарни сотиб олиш учун онлайн хизматнинг қулайлиги ва самарадорлиги ҳамда онлайн парвозлар жадвалининг аниқлигини таъкидладилар.
Шу билан бирга, сўровнома кўрсатганидек, авиачипталарни сотиб олишнинг энг оммабоп усули авиакассалар ҳисобланади. Бундан ташқари, сўров иштирокчилари маълумот хизмати ва парвозлар тўғрисида маълумотни ўз вақтида тақдим этиш даражасини юқори баҳоладилар. Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, сайёҳлар самолёт бортида тозалик даражаси ва кейтеринг хизмати (озиқ-овқат билан таъминлаш) тўғрисида аъло даражадаги шарҳлар қолдиришди.
Бундан ташқари, йўловчилар хизматлар сифатини ошириш бўйича аниқ тавсиялар беришди, хусусан, маҳаллий “duty free” да маҳсулотлар турини кўпайтириш ва аэропорт ходимларининг чет тилларини билиш даражасини ошириш масалалари кўтарилди.
Транспорт Вазирлиги ҳаво транспорти соҳасида кўрсатилаётган хизматлар сифати билан боғлиқ онлайн сўровнома ўтказилаётганини яна бир бор эслатиб ўтади. Cўровномада иштирок этишни хоҳловчилар қуйида келтирилган QR-кодлар орқали унда қатнашиши мумкин:

Руководство Минтранса и АО «Uzbekistan Airports» проводит изучение качества сервиса, оказываемого для туристов в сфере авиатранспорта в Узбекистане
08.07.2021 8979 Yangiliklar
По поручению Министра транспорта Республики Узбекистан, рабочая группа во главе с Советником Министра транспорта и числа руководителей АО «Uzbekistan Airports» посетили международный аэропорт «Ташкент» имени Ислама Каримова с целью проведения опроса среди прибывающих пассажиров и изучения качества обслуживания в сфере авиатранспорта.
В опросе приняли участие граждане Республики Узбекистан и иностранные туристы. Респонденты подчеркнули удобство и эффективность онлайн сервиса по приобретению авиабилетов и точность онлайн расписания авиарейсов. Вместе с тем, как показал опрос, наиболее популярным способом для покупки авиабилетов являются авиакассы.
Более того, участники исследования высоко оценили уровень справочной службы и своевременное предоставление информации об авиарейсах. Стоит также отметить, что туристы дали отличные отзывы на счёт качества услуг кейтеринга (предоставляемой пищи) на борту самолетов.
Кроме того, пассажиры дали конкретные рекомендации по развитию качества услуг, в частности, был поднят вопрос о расширении спектра продукции в местном duty free, повышения уровня владения иностранными языками  работников аэропорта и др.
Министерство транспорта также напоминает о проведении онлайн опроса в части качества услуг, оказываемых в сфере авиатранспорта. Все желающие могут пройти данный опрос пройдя по QR-кодам, указанным далее: