Туризм соҳасида логистикани ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
Транспорт вазирлигида Туризм ва спорт вазирлиги мутасаддилари ҳамда мамлакатимизда фаолият юритаётган туризм соҳаси вакиллари иштирокида учрашув бўлиб ўтди. Тадбирда транспорт логистикасини ривожлантириш ҳамда туризм соҳасида транспорт хизматларини кўрсатишдаги мавжуд муаммолар муҳокама этилди.
Транспорт вазирининг туризм соҳасида транспорт логистикасини ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатчиси Т.Б.Аллаяров раҳбарлигида бўлиб ўтган учрашувда туриндустрия вакиллари ўз фаолияти давомида юзага келаётган муаммоли масалалар ва уларнинг ечими юзасидан Транспорт вазирлиги тизим ташкилотлари вакиллари билан фикр алмашишди.
Хусусан, транспорт қатновлари ва логистика билан боғлиқ масалалар, маҳаллий ва халқаро йўналишларда бажарилаётган авиақатновлар, авиа ва темир йўл чипталарини сотиб олиш жараёнлари, сайёҳлик автoбуслари қатновлари билан боғлиқ жиҳатлар муҳокамалар марказида бўлди.
Учрашувда иштирок этган сайёҳлик компаниялари вакиллари маҳаллий йўналишларда авиақатновлар сонининг оширилгани, чипталарни авиакомпания сайтидан сотиб олганда тақдим этилаётган чегирмалар, Афросиёб поездлари қатновларининг кўпайтирилгани ва темир йўл кассаларининг иш фаолияти 24 соат давомида ташкил этилганлигини алоҳида эътироф этишди.
Шунингдек, учрашув давомида бир нечта масалалар жумладан, транспортнинг барча турлари бўйича батафсил маълумотларни қамраб олган, ўзаро интеграциялашган ягона портални яратиш, айрим йўналишлардаги авиа ва темирйўл қатновлари жадвалини сайёҳларга янада қулай қилиб қайта ишлаб чиқиш, йўлбўйи инфратузилмасини ривожлантириш юзасидан қатор таклифлар илгари сурилди.
Томонлар туризм соҳасидаги логистика хизматларини ривожлантириш йўлида ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттиришга, шунингдек,  долзарб  масалаларни муҳокама қилиш учун мунтазам учрашувлар ташкил этишни давом эттиришга келишиб олдилар.

Обсуждены вопросы развития логистики в сфере туризма
В Министерстве транспорта состоялась встреча с участием должностных лиц Министерства туризма и спорта, а также представителей действующей в нашей стране туриндустрии. На мероприятии обсуждались текущие проблемы развития транспортной логистики и оказания транспортных услуг в сфере туризма.
На встрече, состоявшейся под руководством советника министра транспорта по вопросам развития транспортной логистики в сфере туризма Т.Б.Аллаярова, представители туриндустрии обменялись мнениями с представителями системных организаций Минтранса по проблемным вопросам, возникающим в ходе их деятельности, и их решению.
В частности, в центре обсуждения были вопросы, связанные с транспортными перевозками и логистикой, авиарейсами, осуществляемыми на местных и международных маршрутах, процессами покупки авиа-и железнодорожных билетов, а также туристическими автобусными рейсами.
Представители туристических компаний, принимавших участие во встрече, особо отметили увеличение количества авиарейсов по местным направлениям, скидки, предлагаемые при покупке билетов на сайте авиакомпании, увеличение количества поездок на поездах Афросиёб, а также о работе железнодорожных касс организованных в течение 24 часов.
Также в ходе встречи были выдвинуты ряд предложений и вопросов по созданию единого интегрированного портала, охватывающего подробную информацию по всем видам транспорта, по пересмотру расписания авиа-и железнодорожных перевозок по отдельным направлениям в более удобное для туристов время, по развитию придорожной инфраструктуры.
Стороны договорились продолжить взаимовыгодное сотрудничество во благо развития логистических услуг в сфере туризма, также продолжить организацию регулярных встреч для обсуждения интересующих и наболевших вопросов.