01.06.2022 6475 Yangiliklar
Бугун, 1 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ) Бош котиби Бағдод Амреев билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон ва ТДТ ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг ҳолати ҳамда уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди. Хусусан, жорий йилда мамлакатимизда ўтказилиши режалаштирилган Туркий давлатлар ташкилоти транспорт вазирлари учрашувини ташкиллаштириш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Шунингдек, учрашувда транспорт соҳасига рақамли технологияларни кенг жорий этиш масаласи муҳокама этилди. Томонлар юк ташувлари жараёнида рақамли ечимлардан самарали фойдаланишни жадаллаштириш муҳимлигини қайд этиб ўтишди.
Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Бағдод Амреев ушбу йўналишда Ўзбекистон “ePermit” ва “eTir” каби лойиҳаларда фаол иштирок этиб келаётганини алоҳида эътироф этди. Томонлар ўзаро ҳамкорликда ТДТга аъзо бошқа давлатларни ҳам ушбу лойиҳаларда иштирок этишга жалб қилиш бўйича келишиб олди.
Учрашув якунида томонлар транспорт соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш юзасидан биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга келишиб олди.

Встреча с Генеральным секретарем Организации тюркских государств
Сегодня, 1 июня, министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с Генеральным секретарем Организации тюркских государств (ОТГ) Багдадом Амреевым, находящимся в нашей стране с рабочим визитом.
В ходе встречи были обсуждены состояние и перспективы развития транспортного сотрудничества между Узбекистаном и ОТГ. В частности, были рассмотрены вопросы, связанные с организацией встречи министров транспорта Организации тюркских государств, которая планируется в этом году в нашей стране.
Также на встрече был обсужден вопрос широкого внедрения цифровых технологий в транспортную сферу. Стороны отметили важность ускорения эффективного использования цифровых решений в процессе грузовых перевозок.
Генеральный секретарь организации тюркских государств Багдад Амреев особо отметил, что в этом направлении Узбекистан активно участвует в таких проектах, как “ePermit” и “eTIR”. Стороны договорились о взаимном привлечении к участию в этих проектах других государств-членов ОТГ.
По итогам встречи стороны договорились активизировать совместные усилия по дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества в транспортной сфере.