Туркий давлатлар ташкилоти ташқи сиёсий тадқиқотлар марказларининг Тошкент учрашуви
Тошкентда Туркий давлатлар ташкилотига аъзо ва кузатувчи мамлакатларининг ташқи сиёсат бўйича расмий таҳлилий марказлари 8-йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда етакчи таҳлилий марказларнинг 60 дан зиёд мутахассис ва экспертлари иштирок этишди. Учрашувда Туркий давлатлар ташкилоти майдонида савдо-иқтисодий кооперация ва транспорт-логистика боғлиқлигини ривожлантириш масалалари атрофлича муҳокама этилди.
Йиғилиш доирасида ташкил этилган “ТДТга аъзо мамлакатларнинг транспорт-логистика соҳасидаги ўзаро боғлиқлиги: рақобатбардош етказиб бериш занжирини яратиш учун инновацион технологиялар ва рақамли хизматлар” мавзусидаги сессия ишида Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев маъруза қилди.
Жасурбек Чориев ўз маърузасида Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар ва минтақаларнинг ривожланишида мавжуд халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш ва янгиларини шакллантириш орқали транспорт-коммуникация алоқаларидаги ўзаро боғлиқлик муҳим аҳамият касб этишини таъкидлаб ўтди. Хусусан, Ўзбекистоннинг Шарқ-Ғарб ва Шимол-Жануб йўналишидаги транспорт йўлакларида боғловчи бўғин сифатидаги ролига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Шунингдек, Жасурбек Чориев денгиз портларига энг қисқа масофаларда чиқишни таъминловчи, юкларни узлуксиз етказиб беришга хизмат қилувчи янги транспорт коридорларини шакллантириш мақсадида “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” ва “Мозори-Шариф – Қобул – Пешовар” темир йўл қурилиши лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлаб ўтди.

В Ташкенте состоялось совещание исследовательских центров Организации тюркских государств
В Ташкенте состоялось 8-е заседание официальных аналитических центров по внешней политике стран-членов и наблюдателей Организации тюркских государств.
В нем приняли участие более 60 представителей и экспертов ведущих аналитических центров. На встрече подробно обсуждались вопросы развития торгово-экономической кооперации и транспортно-логистических связей на территории стран-членов Организации тюркских государств.
В работе сессии «Транспортно-логистическая взаимосвязанность стран-членов ОТГ: инновационные технологии и цифровые сервисы для создания конкурентной цепи поставок», организованной в рамках заседания, выступил с докладом заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев.
В своем докладе Жасурбек Чориев отметил важную роль транспортно-коммуникационной взаимосвязанности в развитии государств и регионов   ОТГ, в частности путем совершенствования существующих и формирования новых международных транспортных коридоров. Особый акцент сделан на роли Узбекистана, как связующего звена в транспортных коридорах в направлении Восток-Запад и Север-Юг.
Также Жасурбек Чориев подчеркнул важность ускорения реализации проектов строительства железных дорог “Китай – Кыргызстан – Узбекистан” и “Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар” с целью формирования новых транспортных коридоров, обеспечивающих кратчайший выход в морские порты и бесперебойную доставку грузов.