Туркий Кенгаш доирасида транспорт ва транзит масалалари бўйича маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди
2021 йил 20 апрель куни Ўзбекистон транспорт ва божхона органлари вакиллари ҳамда Туркий Кенгаш Котибияти иштирокида видеоконфереция шаклида навбатдаги маслаҳатлашув ўтказилди.
Йиғилишда Транспорт вазири ўринбосари Абдусамад Мўминов, Туркий Кенгаш Бош котиби ўринбосари Мирвоҳид Азимов,  шунингдек,  транспорт вазирлиги,  давлат божхона қўмитаси ва Ўзбекистон халқаро автомобиль ташувчилар ассоциацияси экспертлари иштирок этди.
Учрашув Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2021 йил 31 мартда бўлиб ўтган Туркий Кенгашнинг норасмий саммити давомида эълон қилган транспортни ривожлантириш борасидаги ташаббуслари,  шунингдек,  транспорт соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия маслаҳатлашувларида эришилган келишувларни амалга ошириш мақсадида ташкил этилди.
Йиғилишда томонлар Транс-Каспий транспорт йўлагининг рақобатбардошлигини ошириш масалаларини муҳокама қилдилар ҳамда мазкур йўналишнинг ҳаётийлигини намойиш қилиш бўйича "Йўл намойиш сафари (йўл савдо карвони)" ташкил этиш юзасидан фикр алмашдилар.

Консультации по вопросам транспорта и транзита в рамках Тюркского Совета
20 апреля 2021 года представители транспортных и таможенных органов Узбекистана провели очередные консультации с Секретариатом Тюркского Совета в формате видеоконференции.
В совещании приняли участие заместитель Министра транспорта Абдусамад Муминов, заместитель Генерального секретаря Тюркского Совета Мирвохид Азимов, а также эксперты Министерства транспорта, Государственного таможенного комитета и Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Узбекистана (АИРКУЗ).
Встреча была организована с целью практической реализации инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева по развитию транспорта, озвученных в ходе Неформального саммита Тюркского Совета, состоявшегося 31 марта 2021 года в виртуальном формате, а также договоренности, достигнутые в ходе недавних узбекско-азербайджано-турецких консультаций по сотрудничеству в области транспорта.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы повышения конкурентоспособности Транс-Каспийского транспортного коридора и обменялись мнениями о “Дорожном демонстрационном туре (Дорожном торговом караване)”, который планируется провести по Транс-Каспийскому маршруту для демонстрации жизнеспособности коридора.