Туркия Ички ишлар вазирлиги мамлакат ҳудудида халқаро юк ташувларига қўшимча қўшимча талаблар ўрнатилганлигини маълум қилди
13.04.2020 9081 Yangiliklar
Ўзбекистоннинг Анқара шаҳридаги Элчихонаси маълумотига кўра, Туркия Ички ишлар вазирлиги мамлакат ҳудудида халқаро юк ташувларини амалга ошириш учун қўшимча талаблар ўрнатилганлиги тўғрисида маълум қилди.
Хабар берилишича, халқаро юк ташишга доир мазкур ўзгаришлар хорижий ҳайдовчилар ва юк автотранспорт воситаларининг Туркия ҳудудига кириши/чиқиши ва бўлиб туришини белгилайди, бу қоида ушбу мамлакат орқали транзит билан ўтаётганларга ҳам тегишли.
Хусусан:
1. Транзит билан юк ташиётганда ҳайдовчининг соғлиғини текшириш, транспорт воситасини дезинфекциялаш, етарли миқдорда тиббий ниқоблар, санитар ҳимоя воситалари ва озиқ-овқат маҳсулотига эга бўлиш, шунингдек, борадиган мамлакатига кириш учун тасдиқни (рухсат) тақдим этиш ва бошқалар талаб этилади.
2. Туркияга кирадиган ҳайдовчилардан тиббий кўрикдан ўтиш, транспорт воситасини дезинфекциялаш, бошқа одамлар билан эҳтимолий алоқа жойлари ва моторли транспорт воситаларига хизмат кўрсатиш пунктларида (доимий равишда) ниқоб тақиш, етарли миқдорда тиббий ниқоблар, санитар ҳимоя воситалари ва озиқ-овқат маҳсулотига эга бўлиш, изоляция участкасида юкни транспортитовка қилишнинг тегишли тартибини таъминлаш, жумладан ҳайдовчи, трейлер, юкни (фрахта) алмаштириш, агар бунинг иложи бўлмаса, 14 кунлик карантин даври тугаганидан кейингина киришга рухсат берилади.
Юк ташувчиларнинг мамлакатда максимал бўлиш муддати ва йўналиши Туркия божхона органлари томонидан белгиланади.
Дори воситалари, тиббиёт ва бирламчи истеъмол маҳсулотларини ташувчиларга 14 кунлик карантин муддати тугамасидан Туркияга киришга рухсат берилиши мумкин, бунда юкни транспортировка қилишнинг тегишли тартибига амал қилиш, иложсиз ҳолларда зарур тиббий текширув ва ҳимоя чораларини ўтказиш талаб этилади.
3. Хорижий ҳайдовчилар Туркияни тарк этишганда юқорида қайд этилган қоидаларга риоя қилинганлиги текширилади. Қоидаларни бузган ҳайдовчиларга нисбатан жарима чоралари қўлланилади ва мамлакатга қайта кириш тақиқланади.
4. Кема бортида фақат юк машиналарини ўтказишга (Ro-Ro Travels) рухсат берилади. Маҳаллий портлар маъмурияти томонидан мақбул деб ҳисобланган транспортнинг мажбурий шартлари асосида ҳайдовчига рухсат берилган тақдирда, ташувчиларга белгиланган қоидаларга риоя қилиш мажбурийлиги тўғрисида хабар берилади. Транспорт воситалари ҳайдовчига берилишидан олдин дезинфекция қилинади.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Туркия ҳудуди орқали халқаро юк ташишни режалаштираётган фуқароларга Туркия томонининг ушбу қарорини инобатга олишни тавсия қилади.

МВД Турции установило дополнительные требования к осуществлению международных перевозок на территории Турции
13.04.2020 9082 Yangiliklar
По информации Посольства Узбекистана в г. Анкаре, Министерство внутренних дел Турции сообщило об установлении дополнительных требований к осуществлению международных грузовых перевозок по территории страны.
Согласно уведомлению, указанные изменения правил международных грузовых перевозок касаются въезда/выезда и пребывания иностранных водителей и грузовых автотранспортных средств на территории Турции, в том числе передвигающихся транзитом через эту страну. В частности:
1. К транзитным грузоперевозчикам предъявляются требования по обязательной проверке здоровья водителя, дезинфекции транспортного средства, расположению достаточным количеством медицинских масок, санитарных защитных средств и продуктов питания, а также предъявлению подтверждения (разрешения) на въезд в страну назначения и др.
2. Водителям, въезжающим в Турцию, необходимо пройти медицинское обследование, продезинфицировать транспортное средство, (постоянно) носить маску в местах возможного контакта с другими лицами и пунктах по обслуживанию моторных транспортных средств, иметь достаточное количество медицинских масок, санитарных защитных средств и продуктов питания, обеспечение процедур надлежащей транспортировки в изолированном участке, включая замену водителя, трейлера, груза (фрахта), а в случае их невозможности, въезд разрешается только после истечения 14-и дневного карантинного периода.
Максимальный срок пребывания и маршрут следования грузоперевозчиков определяются таможенными органами Турции.
Перевозчики лекарственных средств, медицинских изделий и продуктов питания первой необходимости, могут быть допущены на территорию Турции без ожидания завершения карантинного периода сроком 14 дней, при соблюдении процедур надлежащей транспортировки, а где невозможно их соблюдение, после проведения необходимого медицинского обследования и защитных мероприятий.
3. При выезде иностранных водителей из Турции будет проведена проверка соблюдения правил, установленных настоящим уведомлением. В отношении водителей, нарушивших правила пребывания, будет применены штрафные санкции и отказано в повторном въезде в страну.
4. На судне разрешается перевозить только грузовые транспортные средства (Ro­Ro Travels). В случае, когда водитель допускается из-за обязательных условий перевозки, считающихся приемлемыми администрацией местных портов, перевозчики будут уведомлены об обязательности соблюдения установленных правил. Транспортные средства подлежат дезинфекции до их передачи водителю.
В этой связи, МИД Узбекистана рекомендует гражданам, планирующим осуществить международные грузовые перевозки по территории Турции, учитывать данное решение турецкой стороны.