Туркия ИИВ мамлакат бўйлаб халқаро юк ташувларини амалга ошириш қоидаларига ўзгартириш киритди
Ўзбекистоннинг Анқара шаҳридаги Элчихонаси маълумотига кўра, Туркия Ички ишлар вазирлиги мамлакат ҳудудида халқаро юк ташувларини амалга ошириш қоидаларига ўзгартириш киритилгани тўғрисида маълум қилди.
Хабар берилишича, хорижлик ҳайдовчиларга иложи борича тезроқ мамлакатдан чиқиб кетиш шарти билан 14 кунлик карантин даврини кутмасдан Туркия ҳудудига киришга рухсат берилади.
Кема орқали хорижий юк ташувчиларга (Rо-Rо операциялари) “Зонгулдак-Черноморск (Илличивск)”, “Истанбул-Черноморск”, “Карасук-Черноморск”, “Константа-Карасу”, “Ташужу-Триполи” ва “Мерсин-Ҳайфа” йўналишларида ташишни амалга оширадиган кема бортида бўлишларига рухсат берилади (илгари ҳайдовчиларнинг кемага киришига рухсат берилмаган, фақат ярим тиркамалар / тиркамалар қабул қилинган).
Касаллик аломатлари аниқланса, чет эллик ҳайдовчиларнинг Туркия ҳудудига кириши рад этилади.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Туркия ҳудуди орқали халқаро юк ташишни режалаштираётган фуқароларга Туркия томонининг ушбу қарорини инобатга олишни тавсия қилади.

МВД Турции внесло изменения в правила международных грузоперевозок по стране
По информации Посольства Узбекистана в г.Анкаре, Министерство внутренних дел Турции сообщило о внесении изменений в правила осуществления международных грузовых перевозок по территории страны.
В частности, иностранным водителям разрешается въезд в Турцию без ожидания 14-и дневного карантинного периода при условии покинуть страну, как только это станет возможным.
Иностранным грузоперевозчикам на судне (Ro­Ro operations) разрешается находиться на борту судна, осуществляющего перевозки по направлениям «Зонгулдак-Черноморск (Ильичевск)», «Стамбул-Черноморск», «Карасук-Черноморск», «Константа-Карасу», «Ташуджу-Триполи» и «Мерсин-Хайфа» (ранее водители не допускались к судне, принимались только полуприцепы / прицепы).
В случае обнаружения симптомов болезни, иностранным водителям будет отказано во въезде в Турцию.
В этой связи, МИД Узбекистана рекомендует физическим и юридическим лицам, планирующим осуществить международные грузовые перевозки по территории Турции, учитывать данное решение турецкой стороны.