Туркманистон ва Эрон билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан қатор келишувларга эришилди
16.08.2022 11245 Yangiliklar
Аввал хабар берилганидек, жорий йилнинг 15-16 август кунлари Туркманистоннинг "Аваза" миллий сайёҳлик зонасида денгизга чиқиш имконига эга бўлмаган давлатлар Транспорт вазирларининг “Ашхобод жараёни: ўзаро боғлиқликни кучайтириш учун” мавзусидаги Халқаро конференция бўлиб ўтди.
Конференциянинг “Глобал пандемиядан сўнг барқарор иқтисодий тикланиш учун транспортни молиялаштириш, транспорт вазирлари даражасида фикр, тажриба, ташаббуслар ишлаб чиқиш" мавзусидаги пленар сессиясида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов, Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Транспорт ва коммуникациялар агентлиги бош директори Мамметхан Чакиев, Бирлашган Араб Амирликлари Энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл ал-Мазруи, Эрон йўл ва шаҳарсозлик вазири Саид Рустам Қосимий ва Тожикистон транспорт вазири Азим Иброхим қатнашди.
Конференция доирасида Ўзекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Туркманистон Транспорт ва коммуникациялар агентлиги бош директори Мамметхан Чакиев ҳамда Эрон йўл ва шаҳарсозлик вазири Саид Рустам Қосимий билан транспорт ва логистика соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, юк ташувларида ўзаро имтиёзлар тақдим этиш ва миллий ташувчиларга қулайликлар яратиш масаласида икки томонлама музокаралар ўтказди.
Мамметхан Чакиев билан бўлиб ўтган музокаралар давомида томонлар Ашхобод битими доирасида “Ўзбекистон–Туркманистон–Эрон” халқаро транспорт ва транзит йўлаги орқали юкларни Туркияга (Ван кўли орқали) интермодаль ташувларларини ташкил этиш, автомобиль ташувларида ундириладиган йиғимларни қисқартириш, Ўзбекистон Республикаси миллий ҳайдовчиларига Туркманистон визасини олиш тартибини соддалаштириш бўйича келишувларга эришилди.
Эрон йўл ва шаҳарсозлик вазири Саид Рустам Қосимий билан бўлиб ўтган музокараларда автомобилда халқаро юк ташувлари учун ўрнатилган йиғим ва тўловлар миқдорини қисқартириш, “Чобаҳор” портидан Ўзбекистонга пилот юк автомобиль ташувларни ташкил этиш, Ўзбекистон орқали “Хитой-Европа” транспорт йўналишида ташувларни ривожлантириш мақсадида Эрон томони билан Туркиянинг Ван кўли орқали ташувлар схемасини ҳамкорликда ишлаб чиқишга келишилди.
Учрашувлар якунига кўра Транспорт вазири И.Маҳкамов томонидан 2011 йилда имзоланган Ашхобод битимига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича беш томонлама Аҳдлашув Меморандуми имзоланди.

Достигнуты ряд договоренностей с Туркменистаном и Ираном по развитию транспортного сотрудничества
Как сообщалось ранее, 15-16 августа текущего года в Национальной туристической зоне Туркменистана "Аваза" состоялась Международная конференция министров транспорта стран, не имеющих выхода к морю, на тему “Ашхабадский процесс: для укрепления взаимозависимости”.
На пленарной сессии конференции “Финансирование транспорта, выработка идей, опыта, инициатив на уровне министров транспорта для устойчивого экономического восстановления после глобальной пандемии " приняли участие министр транспорта Республики Узбекистан Ильхам Махкамов, генеральный директор Агентства по транспорту и коммуникациям при Кабинете Министров Туркменистана Мамметхан Чакиев, министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухайл Аль-Мазруи, министр транспорта и дорожного хозяйства Ирана и министр градостроительства Саид Рустам Касими и министр транспорта Таджикистана Азим Ибрагим присутствовали.
В рамках конференции министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов провел двусторонние переговоры с генеральным директором туркменского агентства по транспорту и коммуникациям Мамметханом Чакиевым и министром дорог и градостроительства Ирана Саидом Рустамом Касими по вопросам развития взаимовыгодного сотрудничества в сфере транспорта и логистики, предоставления взаимных льгот в грузовых перевозках и создания благоприятных условий для национальных перевозчиков.
В ходе переговоров с М.Чакиевым были достигнуты договоренности об организации интермодальных перевозок грузов в Турцию (через озеро Ван) по международному транспортному и транзитному коридору “Узбекистан–Туркменистан-Иран” в рамках Ашхабадского соглашения, сокращении сборов за автомобильные перевозки, упрощении порядка получения туркменских виз национальными водителями Республики Узбекистан.
В ходе переговоров с министром дорог и градостроительства Ирана Саидом Рустамом Касими была достигнута договоренность о сокращения установленных сборов и платежей за международные автомобильные перевозки, организации пилотных грузовых автомобильных перевозок из порта “Чобахор” в Узбекистан, развития перевозок через Узбекистан по транспортному маршруту “Китай-Европа.
По итогам встреч министр транспорта И.Махкамов подписал пятисторонний меморандум о взаимопонимании по внесению изменений и дополнений в Ашхабадское соглашение, подписанное в 2011 году.