Уч поғонали транспорт ечими пойтахтимизнинг ўзига хос “ташриф қоғози”га айланади
Айни пайтда Тошкент шаҳрининг энг катта чорраҳаларидан бири бўлган Оҳангарон ва Паркент ҳамда Махтумқули ва Шарқий аэропорт кўчаларини боғловчи янги транспорт ечими қурилиши жадал давом эттирилмоқда.
Пойтахтимизнинг ўзига хос “ташриф қоғози”га айланиши кутилаётган ушбу объект битишини кўпчилик катта қизиқиш билан кутяпти.  Албатта,  бунинг ўзига хос сабаблари бор.  Гап шундаки,  қурилиши 2018 йилнинг май ойида бошланган мазкур лойиҳа мамлакатимиздаги дастлабки уч поғоналик транспорт ечими ҳисобланади.  Яна бир эътиборли томони шуки,  унинг атрофида бирорта ҳам светофорлар бўлмайди.  Автомобиллар барча йўналишда тўхтовсиз ҳаракатни давом эттириши туфайли тирбандликларнинг олди олинади.  Ушбу транспорт ечими “Кўприкқурилишлойиҳа” УК ҳамда “Боштранслойиҳа” АЖ мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган бўлиб,  унга кўра Оҳангарон ва Паркент кўчалари умумий узунлиги 502 метр бўлган туннел услубидаги йўл ўтказгич билан боғланади.  Туннелнинг кенглиги 26,7 метр,  кўприк ости баландлиги эса 5,5 метрни ташкил этади.  Лойиҳанинг иккинчи поғонасида 2 та йўл ўтказгич барпо этилиши билан умумий диаметри 329, 2 метрли халқасимон йўл ҳаракати ташкил этилмоқда.  Учинчи поғонаси эса Махтумқули ва Шарқий аэропорт кўчаларини боғловчи умумий узунлиги 593 метр,  кенглиги 26 метр бўлган йўл ўтказгичдир.  Унинг 411 метри эстакада,  182 метри эса таянч деворли қисмдан иборат.
Мазкур бунёдкорлик ишлари “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ таркибидаги “Кўприкқурилиш трести” УК томонидан олиб борилмоқда.  Бугунги кунгача бунёдкорлик юмушларининг 90 фоизидан ортиғи бажарилди.  Бугунги кунга келиб учала поғонада ҳам бетон ётқизиш ишлари тугатилган бўлиб,  ер ости ва эстакада йўналишининг икки томонига пиёдалар йўлаклари қурилди ва бордюрлар ўрнатилиб чиқилди.  Айни пайтда лойиҳанинг учинчи поғонасидаги пиёдалар юрадиган йўлаклардаги бетон тўсиқларга кўркам металл конструкциялари ўрнатилиб,  асфалт билан қопланмоқда.  Шунингдек,  электр энергияси тармоқлари ҳам тортилиб,  ёритиш тизими ускуналарини ўрнатишга тайёргарлик жараёни бошлаб юборилди.
– Сўнгги уч йил давомида пойтахтда транспорт муаммоларини ечиш,  автомобилларнинг мунтазам ҳаракатини ташкил этиш,  янги йўналишдаги йўллар,  кўприк ва йўл ўтказгичларни барпо этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда,  – дейди “Кўприкқурилиш трести” УКнинг 13-сонли отряди иш бошқарувчиси Жамшид Тўлаганов.  – Хусусан,  айни пайтда қурилиш ишлари олиб борилаётган ушбу чорраҳада ҳам автомобиллар ҳаракати тиғиз бўлиб,  ҳайдовчи ва йўловчиларга кўплаб ноқулайликлар туғдираётган эди.  Айниқса,  янги Махтумқули йўли қурилиб,  чорраҳага қўшилиши тирбандликлар кўпайиб кетишига олиб келаётганди.  Бу эса ушбу ҳудудда жаҳон талаблари даражасидаги йўл ўтказгични бунёд этилишини тақозо этарди.  Мазкур йўл ўтказгич битгач,  тирбандликлар олди олиниб,  ўтказиш имконияти соатига 21 мингтага етади.
Ҳозирда қурилишда 100 нафардан ортиқ ишчи-ходимлар меҳнат қилаётган бўлиб,  50 га яқин замонавий техникалар жалб этилган.  Аҳамиятга молик яна бир томон,  зарур темир-бетон материаллари трестга қарашли ишлаб чиқариш корхоналари (полигонлари)да тайёрланаётгани ишга унум бағишламоқда.  Мутахассисларнинг айтишича,  тез орада лойиҳадан ўрин олган барча қурилиш ишлари якунланиб,  уч поғонали транспорт ечими фойдаланишга топширилиши режалаштирилмоқда.

Трехуровневая развязка: Более чем на 90% завершены работы на новой «визитке» столицы
В настоящее время продолжается строительство новой транспортной развязки в Ташкенте, соединяющей один из крупнейших перекрестков города – улицы Ахангаран и Паркентская, а также Махтумкули и Аэропорт-Восточный.
Многие с большим интересом ожидают завершения строительства этого объекта, который, как ожидается, станет своеобразной «визитной карточкой» столицы. Данный проект, строительство которого началось в мае 2018 года, в Узбекистане является первым в своём роде.
Проект разработан специалистами АО «Боштранслойиха» и УП «Куприккурилишлойиха». В соответствии с проектом на первом уровне развязки осуществилась прокладка тоннеля длиной более 500 метров, шириной 26,7 метра для перехода с улицы Паркентской на Ахангаранское шоссе. Согласно мировыми стандартами высота тоннеля составит 5,5 метра, в обоих направлениях будет обеспечено трёхполосное автомобильное движение. На втором этапе осуществляется строительство объездного путепровода диаметром 329,2 метра, поверх тоннеля. Третий уровень развязки – путепровод – свяжет улицы Махтумкули и дорогу ведущую на Аэропорт-Восточный, протяжённостью 593 метра и шириной 26 метров. Эта часть объекта создаст удобства для автомобилей, движущихся в сторону Паркентского, Юкоричирчикского, Бостанлыкского районов Ташкент­ской области. В частности, появится современная магистраль, ведущая в регионы. Главное, на мосту не предусмотрено ни одного светофора, будет обеспечено бесперебойное движение транспорта.
На сегодняшний день проект реализован на более чем 90%. Завершены работы по укладке бетона на трех уровнях, построены пешеходные дорожки, по обе стороны подземного и эстакадного направления установлены бордюры. Также производится подключение к сети электроснабжения для установки оборудования систем освещения.
– В последние годы в столице уделяется особое внимание решению транспортных проблем, организации регулярного движения автомобилей, строительству новых дорог, мостов и путепроводов, – говорит управляющий отряда №13 УП Трест «Куприккурилиш» Джамшид Тулаганов. – В частности, строительство этой развязки было велением времени, т.к. этот интенсивный участок дороги доставляло много неудобств водителям и жителям близлежащих домов, дорога часто «стояла» в пробке. С вводом в строй новой развязки пропускная способность этого участка будет составлять до 21 тысячи автомашин в час.
В настоящее время в строительстве задействовано более 100 сотрудников и около 50 единиц современной строительной техники. Примечательно, что производство необходимых железобетонных строительных материалов изготавливаются на производственных полигонах УП Трест «Куприккурилиш». По словам специалистов, в скором времени заключительные строительные работы будут завершены.