Ўзбекистон, Aфғонистон ва Покистон “Мозори-Шариф - Кобул – Пешовар” темир йўлини қуриш бўйича келишиб олди
02.02.2021 8999 Yangiliklar
Бугун Тошкентда Aфғонистон, Покистон ва Ўзбекистон делегациялари ҳамда халқаро молия институтлари вакиллари иштирокида юқори даражадаги учрашув бўлиб ўтди.
Ушбу йирик тадбирда томонлар “Мозори-Шариф - Кобул – Пешовар” трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилди.
Учрашувда Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов, Афғонистон ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Атмар, Покистон Бош вазирининг маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довуд қутлов сўзлари билан чиқиш қилди.
Видеоконференцалоқа орқали сўз олган Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа инвестиция банки, Ислом тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (AҚШ) каби йирик халқаро молия институтларининг раҳбарлари йирик лойиҳа қурилишини қўллаб-қувватлади.
Афғонистон ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Атмар ушбу учрашув Осиё қитъасида минтақавий интеграциянинг бошланғич нуқтасига айланишини таъкидлади.
“Мозори-Шариф - Кобул – Пешовар” темир йўлининг қурилиши мамлакатларимиз ҳаётидаги муҳим воқеадир, - деди ўз сўзида вазир. - Афғонистон минтақавий ҳамкорлик ва ўзаро боғликликни тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Минтақадаги барқарорлик ва хавфсизликка ҳисса қўшадиган савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш тарафдоримиз. Шунингдек, минтақавий инклюзивлик ва сиёсий барқарорликни таъминлаш учун Жаҳон савдо ташкилоти қоидаларига риоя қиламиз».
Покистон Бош вазирининг савдо ва инвестициялар бўйича маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довуд ўз сўзида минтақавий ҳамкорлик минтақа давлатлари ўртасида ўзаро ҳамжиҳатликни кучайтиришга хизмат қилишини таъкидлади. Минтақадаги транспортга оид ўзаро боғликлик барча манфаатдор томонларнинг манфаатларини таъминлайди. Лойиҳани амалга ошириш юк ташишда харажатларни камайтиради, товарларни жўнатиш ва қабул қилиш муддатларини қисқартиради.
“Бугун мамлакатларимиз ўртасидаги улкан савдо имкониятларини очиш учун ноёб географик жойлашувимиздан фойдаланиш вақти келди, - деди Абдул Раззоқ Довуд. – Ўз навбатида, Покистон мамлакатларимизни ўзаро жипслаштирадиган ушбу лойиҳани амалга оширишга тўлиқ содиқлигини билдиради. Мазкур йўналишда бутун кучимизни сарфлаб ҳамда халқаро молия институтларининг ёрдами билан астойдил ҳаракат қилишимиз керак, деб ҳисоблайман”.
Ўтказилган уч томонлама музокаралар натижаларига кўра делегациялар раҳбарлари “Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўлини қуриш бўйича қўшма ҳаракатлар режасини ("Йўл харитаси") имзолади.

Узбекистан, Афганистан и Пакистан договорились о строительстве железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар
02.02.2021 9002 Yangiliklar
Сегодня в Ташкенте прошла встреча высокого уровня с участием делегаций Афганистана, Пакистана и Узбекистана, а также представителей международных финансовых институтов, сообщает корреспондент ИА “Дунё” Музаффар Камилов.
В ходе масштабного мероприятия стороны обсудили перспективы реализации проекта строительства трансафганской железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар.
С приветственной речью выступили заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков, министр иностранных дел Афганистана Мухаммад Ханиф Атмар, советник Премьер-министра Пакистана по вопросам торговли и инвестиций Абдул Разак Давуд.
Руководители таких крупных международных финансовых институтов, как Всемирный банк, Азиатский банка развития, Европейский банк реконструкции и развития, Европейский инвестиционный банк, Исламский банк развития, Азиатский банк инфраструктурных инвестиций, Международная финансовая корпорация развития (США), выступавшие посредством видеоконференсвязи, поддержали проект строительства.
Министр иностранных дел Афганистана Мухаммад Ханиф Атмар отметил, что данная встреча станет отправной точкой в региональной интерграции на Азиатском континенте.
“Строительство железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар является важным событием в жизнидеятельности наших стран, - сказал министр. - Афганистан всесторонне поддерживает региональное сотрудничество и взаимосвязанность. Выступает за развитие торгового-экономического и инвестиционного взаимодействия, которое будет вносить свой вклад в стабильность и безопасность в регионе. Также мы будем использовать правила ВТО, которые будут направлять нас на обеспечение как региональной инклюзивности, так и политической предсказуемости”.
Советник Премьер-министра Пакистана по вопросам торговли и инвестиций Абдул Разак Давуд в своем выступлении подчеркнул, что региональное сотрудничество позволит усилить региональную связанность стран региона. Транспортная взаимосвязанность региона будет служить на благо всех заинтересованных сторон. Осуществление проекта позволит сократит расходы, сроки отправки и получения грузов.
“Сейчас наступило время для того, чтобы извлечь пользу из нашего уникального местоположения, чтобы расскрыть огромный потенциал торговых отношений между нашими странами, - отметил он. - Со стороны Исламской Республики Пакистан мы выражаем полную приверженность к реализации этого проекта, который соединит наши страны. Необходимо работать усиленно на этом направлении с полной отдачей и при помощи международных финансовых институтов”.
По итогам прошедших трехсторонних переговоров главами делегаций подписан совместный План действий («Дорожная карта») по строительству железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар.