Ўзбекистон ва Россия ҳукуматлари раҳбарлари учрашуви
Самарқанд шаҳрида 2 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ҳукумат раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиянинг 3-мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва Россия Федерацияси Ҳукумати раиси Михаил Мишустин раислигида ўтган йиғилишда мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик ва ўзаро ҳамкорлик муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама этилди.
Жорий йилнинг 15 сентябрида Президентлар – Шавкат Мирзиёев ва Владимир Путин томонидан Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасида кенг қамровли стратегик шериклик тўғрисидаги декларация имзолангани таъкидланди.
Ҳукуматлар олдига турли соҳаларда амалий ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш вазифаси қўйилган. Мажлисда истиқболли сармоявий лойиҳалар ва савдо шартномаларининг амалга оширилишини таъминлаш ҳамда маданий-гуманитар ҳамкорликни чуқурлаштириш режаларини келишиб олинди.
Кейинги беш йилда Ўзбекистонда Россия сармояси иштирокидаги корхоналар сони уч баравар кўпайиб, қарийб уч мингтага етди. Биргина жорий йилда 700 та корхона ташкил этилди. Ўз навбатида Россияда ҳам ўзбек капитали иштирокида мингга яқин корхона фаолият юритмоқда.
Бугунги кунда давлатларимиз ўртасида қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, фармацевтика, электротехника ва машинасозлик соҳаларида саноат кооперацияси ривожланмоқда.
Томонлар транспорт ва транзит соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдорлиги билдирилди. Жорий йилда юк ташиш ҳажми 21 фоизга ошгани, бунда транзит юк ташишлар салмоғи 25 фоизга кўпайгани мамнуният билан қайд этилди.
Шу билан бирга ҳудудлар орқали транзит юк ташишда ишончли транспорт-логистика занжирларини шакллантириш бўйича ҳамкорликни давом эттириш зарурлиги таъкидланди.
Таълим ва илм-фан, маданият соҳаларидаги ҳамкорлик икки томонлама муносабатларнинг муҳим йўналишларидан ҳисобланади. Айни пайтда Ўзбекистонда Россиядаги олий таълим муассасаларининг 14 та филиали фаолият юритмоқда.
Мажлис якунига кўра, ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ўндан ортиқ ҳужжат имзоланди.

Встреча глав правительств Узбекистана и России
2 декабря в Самарканде состоялось 3-е заседание совместной комиссии на уровне глав правительств Республики Узбекистан и Российской Федерации.
На встрече, прошедшей  под председательством Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Председателя Правительства Российской Федерации Михаила Мишустина, обсуждены текущее состояние и перспективы стратегического партнерства и взаимного сотрудничества между нашими странами.
Было отмечено, что 15 сентября    Президенты  Шавкат Мирзиёев и  Владимир Путин подписали Декларацию о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Перед правительствами поставлена ​​задача всесторонне развивать практическое сотрудничество в разных сферах.
На встрече согласованы планы по обеспечению реализации перспективных инвестиционных проектов и торговых соглашений, углублению культурно-гуманитарного сотрудничества.
За последние пять лет в Узбекистане количество предприятий с участием российских инвестиций увеличилось в три раза  и достигло почти трех тысяч. Только в этом году создано 700 таких предприятий. В России действуют около тысячи предприятий с участием узбекского капитала.
Между нашими странами развивается промышленная кооперация  в сферах сельского хозяйства, текстильной и продовольственной промышленности, фармацевтики, электротехники и машиностроения.
Стороны выразили заинтересованность в расширении сотрудничества в сфере транспорта и транзита. С удовлетворением было отмечено, что в текущем году объем грузоперевозок увеличился на 21 процент, а объемы транзитных грузоперевозок выросли  на 25 процентов. При этом подчеркнута необходимость продолжения сотрудничества по формированию надежных транспортно-логистических цепочек при транзитных грузоперевозках через регионы.
Сотрудничество в сфере образования, науки и культуры также является одним из важных направлений двусторонних отношений. В   Узбекистане действуют 14 филиалов российских вузов.
По итогам встречи было подписано более десяти документов, направленных на дальнейшее развитие взаимного сотрудничества.