Халқаро автомобиль йўллари тармоғи ривожланмоқда
Осиё тараққиёт банки иштирокида А-380 “Ғузор – Бухоро – Нукус – Бейнеу” автомобиль йўлининг 228-315 км (87 км) қисмини цемент-бетон қопламаси билан реконструкция қилиш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Мазкур йўл Е-40 рақамли Европа ҳамда AN-63 рақамли Осиё автомагистралининг Ўзбекистон ҳудудидан ўтадиган муҳим халқаро йўлагидир.
Ушбу лойиҳа доирасида 2 тасмали асфальт-бетон қопламали автомобиль йўли 4 тасмали  цемент-бетон қопламали автомобиль йўлига ўтказилмоқда. Натижада автомобиль йўлининг ўтказувчанлик қобилияти 3 баробарга ошади. Йўл қопламасининг хизмат қилиш муддати 30 йилга етказилади.
Лойиҳани амалга оширилиш натижасида Бухоро ва Хива, Бухоро-Нукус йўналишларида туризм оқими 2,5 баробарга ошишига, шунингдек, мамлакатимиз ҳудудидан ўтадиган Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури (CAREC) транспорт йўлагига кирган иккинчи халқаро транспорт йўлагининг халқаро транзит ташувчилари учун жозибадорлиги ошишига эришилади.

Развивается сеть международных автомобильных дорог
При участии Азиатского банка развития реализуется проект реконструкции цементно-бетонным покрытием участка автомобильной дороги А-380 “Гузар – Бухара – Нукус – Бейнеу”, протяженностью 87 км (228-315 км).
Данная дорога является важным международным коридором европейского маршрута E-40 и азиатского маршрута АН-63, проходящим по территории Узбекистана.
В рамках настоящего проекта осуществляется реконструкция автомобильной дороги с асфальтобетонным покрытием с 2 полосами в автомобильную дорогу с цементно-бетонным покрытием с 4 полосами. В результате пропускная способность автомагистрали увеличится в 3 раза. Предусматривается доведение срока службы дорожного покрытия до 30 лет.
В результате реализации проекта будет достигнуто увеличение в 2,5 раза туристического потока на маршрутах Бухара и Хива, Бухара-Нукус, а также повышение привлекательности для международных транзитных перевозчиков второго международного транспортного коридора, входящего в транспортный коридор Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (CAREC), проходящего по территории нашей страны.