Халқаро транспорт форумининг Асосий транспорт статистикаси халқаро маълумотлар базасида Ўзбекистон бўйича маълумотлар эълон қилина бошлади
12.06.2023 5490 Yangiliklar
2023 йил май ойидан бошлаб, Асосий транспорт статистикаси, Халқаро транспорт форуми (Key Transport Statistics,  International Transport Forum) халқаро маълумотлар базасида Ўзбекистон бўйича маълумотлар эълон қилина бошлади.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти ҳузуридаги Халқаро транспорт форуми 66 та давлат аъзоси бўлган ҳукуматлараро ташкилотдир. У транспорт сиёсати бўйича таҳлил маркази сифатида ишлайди ва транспорт вазирларининг йиллик саммитини ташкил қилади. Халқаро транспорт форуми барча транспорт турларини қамраб оладиган ягона глобал ташкилотдир.
Ташкилотнинг асосий миссияси транспортнинг иқтисодий ўсиш, экологик барқарорлик ва ижтимоий боғлиқликдаги ролини чуқурроқ тушунтиришга кўмаклашиш орқали транспорт сиёсатининг жамоатчилик орасида мавқеини оширишдан иборат.

Информация по Узбекистану начала публиковаться в международной базе данных «Основная транспортная статистика» Международного транспортного форума
12.06.2023 5501 Yangiliklar
С мая 2023 года информация по Узбекистану начала публиковаться в международной базе Основная транспортная статистика, Международный транспортный форум (Key Transport Statistics, International Transport Forum).
Международный транспортный форум при Организации экономического сотрудничества и развития является межправительственной организацией, в которую входят 66 стран-членов. Он действует как аналитический центр по транспортной политике и организует ежегодный саммит министров транспорта. Международный транспортный форум — единственная глобальная организация, охватывающая все виды транспорта.
Миссия организации состоит в том, чтобы способствовать более глубокому пониманию роли транспорта в экономическом росте, экологической устойчивости и социальной интеграции, а также повышать общественный авторитет транспортной политики.