Халқаро йўналишдаги поездларга ҳам электрон чипталар билан чиқиш мумкин
Жорий йилнинг 1 мартидан бошлаб,  халқаро йўналишларда қатнайдиган барча Ўзбекистон йўловчи поездларига ҳам электрон рўйхатдан ўтиш жараёни жорий этилади.  Бошқа сўз билан айтганда,  энди халқаро йўналишдаги поездларга ҳам темир йўл кассасига бормасдан принтерда чоп этилган электрон чипта билан тўғридан-тўғри поездга чиқиш мумкин
Шунингдек,  тез кунларда “Е- ticket” электрон темир йўл чипталарини сотиб олиш тизимини халқаро тўлов тизимлари билан интеграцияси ҳам амалга оширилади.  Бу эса,  дунёнинг кўплаб кредит ва дебит карталарига хизмат кўрсатиш имкониятини яратади.  “Ўзтемирйўлўловчи” АЖ маълум қилишича шунингдек,  жорий йилнинг 1 март санасидан бошлаб электрон чипталарни расмийлаштиришда комиссион йиғимлар миқдори ҳам камайтирилади,  яъни:
1. “Афросиёб” юқори тезликдаги пойездлари ва барча бошқа маҳаллий йўналишлардаги пойездларга – 16 000 сўм;
2. Барча давлатлараро (“Озбекистон темир йўллари” АЖ ва бошқа МДҲ давлатларининг таркибий) пойездларига – 56 000 сўм;
3. 001/002-сонли давлатлараро Тулпар-Талго пойездга (Олмаота – Тошкент – Олмаота) – 38 000 сўмни ташкил этади.
ИЗОҲ:  Электрон чипта бу,  Интернет орқали маълум босқичлардан (тўлиқ исмни киритиш,  шахсингизни тасдиқловчи ҳужжатнинг серияси ва рақами – паспорт,  хорижга чиқиш паспорти,  туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома ва ҳ. к. ) ўтиб,  Сиз харид қилган йўл хужжатидир.  Тўлов амалга оширилганидан сўнг поезддаги жой дарҳол сиз учун ажратилади ва у фақат сизники.  Сиздан фақат А4 форматида принтерда чиқарилган электрон чипта бўлиши талаб этилади.  Энг муҳими,  чиптада кўрсатилган ҳарфлар ва рақамлар аниқ ва равшан акс эттирилиши лозим.
Эслатиб ўтамиз,  электрон чипталарни расмийлаштиришда маълумотларни тўғри киритилиши ҳамда фуқароларнинг давлатга кириш ва чиқиш паспорт-виза қоидаларидан хабардор бўлишга йўловчининг ўзи жавобгар бўлади.
Электрон чипталарни сотиб олиш билан боғлиқ барча саволлар билан +998712997984 телефон рақамига мурожаат қилишингиз мумкин.

Совершенствование возможностей электронных билетов
Как известно, в настоящее время электронные билеты на внутренних рейсах Узбекистана достаточно распечатать и совершить посадку прямо на поезд, не обращаясь при этом в билетные железнодорожные кассы. АО “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” продолжает совершенствовать сервисные виды услуг, в том числе провели определённую работу по вопросу обращения электронных билетов в распечатанном виде и на межгосударственных рейсах.
Начиная с даты отправления 01.03.2020 года уже включена электронная регистрация на все пассажирские поезда, курсирующие в международном сообщении. Иными словами, теперь нет необходимости идти с электронным билетом в железнодорожную кассу и получать билет на бланке строгой отчётности, который ранее в обязательном порядке необходимо было предъявить по требованию проверяющих инстанций на пути следования в других государствах.
К слову отметим, что в скором времени будет реализована интеграция системы покупки электронных железнодорожных билетов "E-ticket" с международными платёжными системами, которые будут обслуживать большинство кредитовых и дебетовых карт мира.
Кроме того, начиная с 01.03.2020 года снижены размеры комиссионных сборов при оформлении электронных проездных документов и составляют:
1. На высокоростные поезда "Afrosiyob" и все остальные поезда внутригосударственного сообщения – 16 000 сум;
2. На все межгосударственные поезда (в сообщении со странами СНГ формирования АО "УТЙ" и других государств) – 56 000 сум;
3. На межгосударственный поезд №001/002 Тульпар-Тальго (Алматы – Ташкент – Алматы) – 38 000 сум.
ПРИМЕЧАНИЕ: Электронный билет – это билет на поезд, который вы покупаете через интернет, пройдя определённые этапы покупки (введения Ф.И.О., серию и номер документа удостоверяющего вашу личность (паспорт, загранпаспорт, свидетельство о рождении и т.д.). Сразу после завершения оплаты за вами зарезервировано место в поезде, оно уже ваше. Вам достаточно только распечатать этот электронный билет на обычном принтере на листе А4 – главное, чтобы буквы и цифры были разборчиво и чётко отражены на печати. Напоминаем также, что пассажир сам несет ответственность за правильность оформления электронных проездных документов и за ознакомление паспортно-визовых правил въезда и выезда граждан в/из государства.