Илҳом Махкамов Хитой транспорт вазири Ли Сяопен билан учрашди
Барқарор транспорт бўйича Глобал форум арафасида 24-сентабр куни Пекин шаҳрида Транспорт вазири Илҳом Махкамов ҳамда ХХР Транспорт вазири Ли Сяопен ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Томонлар Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги муносабатлар кенг қамровли стратегик шерикликнинг янги босқичига кўтарилганини, унда транспорт масаласи етакчи ўринлардан бирини эгаллаётганини қайд этдилар.
Музокараларда И.Маҳкамов ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун биргаликда ҳал этилиши лозим бўлган бир қатор муҳим масалаларга тўхталиб ўтди.
Хусусан, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилишини расман бошлаш маросимини ўтказиш, халқаро автомобиль ташувлари тўғрисидаги янги Битимни имзолаш ҳамда миллий ташувчилар учун рухсатнома бланкалари айирбошлашнинг расмий квотасини ошириш лозимлигини қайд этди.

Илхом Махкамов встретился с министром транспорта Китая Ли Сяопэнем
Накануне Глобального форума по устойчивому транспорту 24 сентября в Пекине состоялись переговоры министра транспорта Илхома Махкамова и министра транспорта КНР Ли Сяопен.
Стороны отметили, что отношения между Узбекистаном и Китаем вышли на новый уровень стратегического партнерства, в котором транспорт занимает одно из ведущих мест.
В ходе переговоров И.Махкамов остановился на ряде важных вопросов, которые необходимо совместно решить для укрепления взаимного сотрудничества.
В частности, отмечена необходимость проведения церемонии официального начала строительства железной дороги Китай - Кыргызстан - Узбекистан, подписания нового Соглашения о международных автомобильных перевозках и увеличения официальной квоты обмена бланками разрешений для национальных перевозчиков.