Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон янги магистраль темир йўли қурилиши бошланди
Бугун, 2024 йил 27 декабрь куни Қирғизистон Республикасининг Жалолобод шаҳрида мамлакатларимизни ягона темир йўл линияси билан боғлайдиган "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўл магистрали қурилишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди. Ушбу тарихий воқеа минтақада иқтисодий интеграцияни кучайтириш ва уч мамлакат ўртасидаги транспорт алоқасини яхшилашга қаратилган энг йирик инфратузилма лойиҳаларидан бирини амалга оширишда муҳим босқич бўлди.
Маросимда Қирғиз Республикаси Президенти, Ўзбекистон ва Хитой Халқ Республикалари, халқаро ташкилотлар ва темир йўл маъмуриятлари вакиллари иштирок этди.
Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Жапаров маросимни очар экан ушбу лаҳзанинг Марказий Осиё келажаги учун тарихий аҳамиятини таъкидлаб ўтди:
"Янги темир йўл линияси Евроосиё қитъа кўприкларининг жанубий бўғини бўлиб, Жануби-Шарқий, Ғарбий Осиё ва Яқин Шарқ бозорларига йўл очади. Ушбу йўналиш Хитойдан Қирғизистонга, шунингдек, Марказий Осиё ва Яқин Шарқ мамлакатларига, шу жумладан Туркияга ва ундан кейин Европа Иттифоқига юкларни етказиб беришни таъминлайди," - деди Садир Жапаров.
Садир Жапаров, шунингдек, ушбу муҳим лойиҳани амалга оширишдаги ҳиссаси ва доимий қўллаб-қувватлаши учун Хитой ва Ўзбекистон ҳукуматларига миннатдорлик билдирди.
Очилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Хўжаев сўзга чиқди. Шавкат Мирзиёев ўз мурожаатида лойиҳанинг муҳим жиҳатларига эътибор қаратди:
"Ушбу йирик инфратузилма лойиҳаси юқори экологик меъёрларга риоя қилган ҳолда, илғор муҳандислик, инновацион ва рақамли ечимлар асосида кенг ҳамкорликни назарда тутади. "Қашқар - Торуғарт - Макмал - Жалолобод - Андижон" йўналиши бўйлаб 20 та бекат, 42 та кўприк ва 25 та туннель қурилади. Бунинг устига, замонавий транзит-логистика инфратузилмаси, омборхона ва терминаллар барпо этилади. Бизнинг йўналишимизда йиллик юк ташиш ҳажми 15 миллион тоннагача етади. Хитойдан Европа мамлакатларига юкларни етказиб бериш масофаси ва муддатлари бир неча минг километрга ва қарийб бир ҳафтага қисқаради. Мунтазам йўловчи ташишни йўлга қўйиш имконияти пайдо бўлади. Келажакда ушбу темир йўл линияси ва Трансафғон йўлагининг туташтирилиши Хитой, Марказий ва Жанубий Осиёнинг транспорт-коммуникация алоқадорлигини самарали боғлаш ва мустаҳкамлаш имконини беради."
Президент шунингдек, лойиҳанинг барча иштирокчиларига миннатдорчилик билдирди ва Ўзбекистоннинг уни амалга оширишда фаол иштирок этишга тайёрлигини таъкидлади:
"Ўзбекистон темир йўл қурилишининг барча босқичларида мавжуд барча техник ва интеллектуал ресурсларни тўлиқ ишга солган ҳолда фаол иштирок этиш ниятида. Ишончим комилки, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан ушбу транспорт йўлаги мустаҳкам дўстлигимиз, шериклигимиз ва тараққиётимизнинг яна бир рамзига айланади. Муҳтарам ҳамкасбларимга Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин жанобларига ва Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Нургожоевич Жапаровга лойиҳани илгари суришдаги шахсий ҳиссаси ва фаол саъй-ҳаракатлари учун яна бир бор миннатдорчилик билдираман."
Хитой Халқ Республикаси томонидан ХХР Раиси Си Цзиньпин номидан Хитой Халқ Республикаси Ривожланиш ва ислоҳотлар давлат қўмитаси раиси Чжэн Шаньцзе сўзга чиқди:
"Транзит темир йўл қурилиши минтақавий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш, шунингдек, минтақанинг гуллаб-яшнаши ва барқарорлигига кўмаклашиш мақсадида уч мамлакат ҳукуматлари томонидан қабул қилинган стратегик қарордир. Бу уч мамлакат халқларининг стратегик лойиҳани амалга оширишга бўлган самимий интилишларини акс эттиради. Бугунги қурилиш маросими лойиҳанинг лойиҳалаштириш ва режалаштириш босқичидан амалга ошириш босқичига ўтишини англатади, бу қурилишни якунлаш ва темир йўлни фойдаланишга топшириш йўлидаги муҳим қадамдир."
Темир йўл қурилишининг 2030 йил охиригача якунланиши кутилмоқда, шундан сўнг у тўлиқ қувватда ишлай бошлайди ва Хитой, Қирғизистон ва Ўзбекистон ўртасида узлуксиз транспорт алоқасини таъминлайди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” янги темир йўл линияси қурилиши лойиҳаси бўйича маълумот:
Маълумки, 2024 йил 6 июнь куни Пекинда ХХР Ҳукумати, Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси ва Ўзбекистон Ҳукумати ўртасида "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўли лойиҳасини биргаликда илгари суришда ҳамкорлик тўғрисида Битим имзоланган эди. Шу билан бирга, Хитой Халқ Республикаси тараққиёт ва ислоҳотлар давлат қўмитаси, Қирғизистон Республикаси Транспорт ва коммуникациялар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан имзоланган 2023 йил 18 майдаги лойиҳанинг техник-иқтисодий асосланишини қабул қилиш тўғрисидаги меморандумга мувофиқ "Қашқар - Торуғарт - Макмал - Жалол-Обод - Андижон" йўналишининг комбинацияланган шакли тасдиқланди.
"Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўл лойиҳасининг умумий узунлиги - 532,53 км. 20 та темир йўл станцияси (иккита истиқболли), шу жумладан 2 та чегара станцияси, 1 та қайта юклаш станцияси, 4 та оралиқ станция ва 13 та разъезд қурилиши режалаштирилган. Умумий узунлиги 16,06 км бўлган 42 та кўприк, умумий узунлиги 103,63 км бўлган 27 туннель қурилиши кўзда тутилган бўлиб, кўприк ва туннелларнинг умумий узунлиги 119,69 км ни, уларнинг умумий узунликка нисбати эса 39,3 %ни ташкил қилади.

Дан старт проекту строительства железной дороги "Китай - Кыргызстан - Узбекистан"
Сегодня, 27 декабря 2024 года, в Джалал-Абаде (Кыргызская Республика), состоялась торжественная церемония начала строительства железнодорожной магистрали «Китай-Кыргызстан-Узбекистан», которая свяжет наши страны одной железнодорожной линией. Это историческое событие стало важным этапом в реализации одного из крупнейших инфраструктурных проектов региона, направленного на усиление экономической интеграции и улучшение транспортного сообщения между тремя странами.
На церемонии присутствовали президент Кыргызской Республики, правительство Узбекистана и Китайской Народной Республики, представители международных организаций и железнодорожных администраций. Открывая церемонию, президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров подчеркнул историческое значение этого момента для будущего Центральной Азии:
«Новый железнодорожный коридор станет южным звеном континентального моста Евразии, открывая путь на рынки Юго-Восточной, Западной Азии и Ближнего Востока. Этот маршрут обеспечит доставку грузов из Китая в Кыргызстан, а также в страны Центральной Азии и Ближнего Востока, включая Турцию и далее в Европейский Союз», – заявил Садыр Жапаров.
Садыр Жапаров также поблагодарил правительства Китая и Узбекистана за за их намерение реализовать этот важный проект, вклад и постоянную поддержку.
От имени Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии выступил Жамшид Ходжаев, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан. В своём обращении Шавкат Мирзиеев акцентировал внимание на важные стороны проекта:
«Этот крупный инфраструктурный проект предусматривает широкую кооперацию на основе передовых инженерных, инновационных и цифровых решений, с соблюдением высоких экологических стандартов. По маршруту «Кашгар – Торугарт – Макмал – Джалал-Абад – Андижан» будет построено 20 станций, 42 моста и 25 тоннелей. Кроме того, будет создана современная транзитно-логистическая инфраструктура, склады и терминалы. Ежегодные объёмы грузоперевозок по нашему коридору составят до 15 миллионов тонн. На несколько тысяч километров и почти на неделю сократятся расстояние и сроки доставки грузов из Китая в страны Европы. Появится возможность организации регулярных пассажирских перевозок. B перспективе сопряжение этой железнодорожной линии и Трансафганского коридора позволит эффективно соединить и усилить транспортно-коммуникационную взаимосвязанность Китая, Центральной и Южной Азии».
Он также выразил благодарность всем участникам проекта и подчеркнул готовность Узбекистана активно участвовать в его реализации: «Узбекистан намерен активно участвовать во всех этапах строительства железной дороги, задействовав в полном объёме все имеющиеся технические и интеллектуальные ресурсы. Убеждён, что совместными усилиями этот транспортный коридор станет ещё одним символом нашей крепкой дружбы, партнёрства и прогресса. Хотел бы вновь выразить признательность моим уважаемым коллегам Председателю Китайской Народной Республики господину Си Цзиньпину и Президенту Кыргызской Республики Садыру Нургожоевичу Жапарову за личный вклад и активные усилия по продвижению проекта».
Со стороны Китайской Народной Республики от имени Председателя КНР Си Цзиньпиня выступил председатель Государственного комитета развития и реформ Китайской Народной Республики Чжэн Шаньцзе: «Строительство транзитной железной дороги является стратегическим решением, принятым правительствами трех стран в целях развития региональной взаимосвязанности, а также содействия процветанию и стабильности региона. Это отражает искренние стремления народов трех стран к реализации стратегического проекта. Сегодняшняя церемония начала строительства знаменует переход проекта от стадии проектирования и планирования к этапу реализации, что является важным шагом на пути к завершению строительства и вводу железной дороги в эксплуатацию».
Ожидается, что строительство железнодорожной магистрали завершится к концу 2030 года, после чего она начнёт функционировать на полную мощность, обеспечивая бесперебойное транспортное сообщение между Китаем, Кыргызстаном и Узбекистаном.
Информация о проекте строительства новой железнодорожной линии «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Как известно, 6 июня 2024 года, в Пекине подписано Соглашения между Правительством КНР, Кабинетом Министров КР и Правительством РУз о сотрудничестве в совместном продвижении проекта железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан». Вместе с тем, в соответствии с Меморандумом о принятии ТЭО проекта от 18 мая 2023 года, подписанным Государственным комитетом по развитию и реформе Китайской Народной Республики, Министерством транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики, Министерством транспорта Республики Узбекистан утверждён комбинированный вариант маршрута «Кашгар – Торугарт – Макмал – Джалал-Абад – Андижан».
Общая протяженность железнодорожного проекта «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» составляет – 532,53км. Планируется строительство 20 железнодорожных станций (две перспективные), включая 2 пограничные станции, 1 перегрузочную станцию, 4 промежуточных станции и 13 разъездов. Предусмотрено строительство 48 мостов общей протяжённостью 16,06 км, 27 тоннелей общей протяжённостью 103,63 км, общая длина мостов и тоннелей составляет 119,69 км, соотношение мостов и тоннелей к общей длине составляет – 39,3%.