Хорижий авиаташувчилар учун аэропортларда хизмат кўрсатиш тарифлари пасайтирилмоқда
Парвозлар географиясини кенгайтириш ва хорижий авиакомпаниялар учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича чора- тадбирларни амалга ошириш доирасида “Uzbekistan Airports” АЖ хорижий авиаташувчилар ҳаво кемаларига Ўзбекистон Республикасидаги аэропортларда ер усти хизматларини кўрсатиш тарифлари камайтирилишини маълум қилди.
Хусусан, 2020 йилнинг 1 март санасидан эътиборан барча маҳаллий аэропортларда учиб келаётган йўловчиларга хизмат кўрсатиш ставкаси бекор қилинади. Хорижий авикомпанияларнинг юк ташиш рейсларида эса юкга ишлов бериш тарифлари пасайтирилади.
Шунингдек, хорижий авиакомпанияларнинг бизнес-класс йўловчиларига хизмат кўрсатиш сифатини ошириш мақсадида Тошкент халқаро аэропортининг "Business Lounge" даги хизматларининг нархи ҳам пасайтирилди.
Ушбу чоралар халқаро авиация хизматлари бозорида республика аэропортларининг рақобатбардошлигини ошириш, мамлакат аҳолиси талабларини қондириш ва юртимизга келаётган хорижлик сайёҳлар оқимини кўпайтиришга қаратилган.
Хорижий авиакомпанияларнинг республика аэропортларида парвозларни амалга ошириш ҳаражатларини пасайтириш мамлакатимиз аҳолиси ва чет эллик сайёҳлар учун авиачипталар нархини пасайтиришга йўналтирилган. Бундан ташқари юкларни ташиш учун тарифларнинг пасайтирилиши эса мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятни янада ривожлантиришга ёрдам беради.

Uzbekistan Airports снижает ставки для иностранных авиакомпаний
В рамках реализации мероприятий по расширению географии полётов и созданию благоприятных условий для иностранных авиаперевозчиков со стороны АО «Uzbekistan Airports» принято решение о снижении ставок на наземное обслуживание воздушных судов иностранных авиакомпаний в аэропортах Республики Узбекистан.
Принятое решение направлено на повышение конкурентоспособности аэропортов республики на международном рынке авиационных услуг, удовлетворение спроса со стороны населения страны и увеличение потока иностранных туристов в Республику Узбекистан.
В частности, с 1 марта 2020 года во всех региональных аэропортах отменяется ставка за обслуживание прибывающих пассажиров и снижается ставка за обработку грузов для грузовых рейсов иностранных авиакомпаний.
Наряду с этим, в целях улучшения качества обслуживания для пассажиров бизнес-класса иностранных авиакомпаний, снижена стоимость обслуживания в зале повышенной комфортности «Business Lounge» международного аэропорта Ташкент.
Сокращение расходов иностранных авиакомпаний на услуги по обслуживанию рейсов в аэропортах республики направлено на снижение стоимости авиабилетов для населения страны и иностранных туристов, кроме того снижение тарифов на обработку груза будет способствовать дальнейшему развитию экспортного потенциала страны.