ХОРИЖИЙ РУХСАТНОМА БЛАНКАЛАРИНИНГ БЕРИЛИШИ БЎЙИЧА ЎЗГАРИШЛАР
Миллий ташувчилар билдирган таклифларини инобатга олиб, корхоналарга янада кенгроқ имкониятлар, қулайликлар яратиш мақсадида айрим давлатларнинг хорижий рухсатнома бланкаларини беришда қуйидаги тартиб ўрнатилди.
Россия рухсатномалари – халқаро товар-транспорт юк хати (CMR) асосида;
Озарбайжон икки томонлама рухсатномалари – экспорт декларацияси асосида;
Польша икки томонлама/транзит рухсатномалари – йўналиш бўйича рухсатнома бланкалари мавжуд бўлганда экспорт декларацияси, у ердан қайтиш бўйича халқаро товар-транспорт юк хати (CMR) асосида аризага бириктирган ҳолда;
Польша универсал рухсатномалари – йўналиш бўйича рухсатнома бланкалари мавжуд бўлганда, халқаро товар-транспорт юк хати (CMR) асосида берилади;
Россия, Озарбайжон, Хитой, Польша, Литва, Эстония, Венгрия, Словакия, Италия, Германия давлатлари рухсатномаларидан ташқари барча давлат рухсатномалари асл нусхасини вазирликка  топшириш амалиётидан воз кечилди ва уларнинг электрон нусхасини “Е-авто рухсатнома” ААТга юклаган ҳолда фойдаланилганлиги бўйича тизимдан чиқарилади.

ИЗМЕНЕНИЕ ПОРЯДКА ВЫДАЧИ БЛАНКОВ РАЗРЕШЕНИЙ
В целях создания более широких возможностей и удобств для национальных перевозчиков, а также с учетом их предложений, некоторыми странами был установлен следующий порядок выдачи иностранных бланков разрешений.
Российские разрешения - на основании международной товарно-транспортной накладной (CMR);
двусторонние разрешения Азербайджана - на основании экспортной декларации;
Польские двусторонние/транзитные разрешения - при наличии бланков разрешений по маршруту на основании экспортной декларации, международной товарно-транспортной накладной (CMR) на возвращение оттуда с приложением к заявлению;
Польские универсальные разрешения - выдаются на основании международной товарно-транспортной накладной (CMR) при наличии бланков разрешений по маршруту;
Все государственные разрешения, за исключением (Россия, Азербайджан, Китай, Польша, Литва, Эстония, Венгрия, Словакия, Италия и Германия) отказались от практики представления оригиналов в министерство и будут удалены из системы по факту использования с загрузкой их электронной копии в АИС "Е-авто разрешение."