Янги мультимодал транспорт коридорини яратиш масаласи муҳокама этилмоқда
Беларусь Республикаси Транспорт ва коммуникациялар вазирининг биринчи ўринбосари Алексей Ляхнович бошчилигидаги делегация Ўзбекистонга ташриф буюрди.
Ушбу ташриф кун тартибига мувофиқ Транспорт вазирлигида халқаро автомобил ташувлари бўйича Ўзбекистон – Беларусь қўшма комиссияси мажлиси ўз ишини бошлади.
Қўшма комиссия мажлисида томонлар транспорт логистика соҳасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ҳамда уни ривожлантириш истиқболларини муҳокама этишмоқда. Хусусан, автомобил транспортида халқаро юк ташувлари жараёнида миллий ташувчиларга қўшимча қулайликлар яратиш, хорижий рухсатнома бланкаларини ўзаро алмашиш квотасини кўпайтириш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилмоқда.
Шунингдек, томонлар “Беларусь – Россия – Қозоғистон – Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон” янги мультимодал транспорт коридорини шакллантириш (яратиш) билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишмоқда.

Обсуждается создание нового мультимодального транспортного коридора
Делегация во главе с первым заместителем министра транспорта и коммуникаций Республики Беларусь Алексеем Ляхновичем посетила Республику Узбекистан.
В соответствии с повесткой дня в министерстве транспорта начало работу заседание совместной узбекско – белорусской комиссии по международным автомобильным перевозкам.
На заседании совместной комиссии стороны обсуждают текущее состояние сотрудничества в сфере транспортной логистики, а также перспективы его развития. В частности, рассматриваются аспекты, связанные с созданием дополнительных удобств для национальных перевозчиков в процессе международных грузоперевозок на автомобильном транспорте, увеличением квоты взаимного обмена иностранными бланками разрешений.
Стороны также обсуждают вопросы, связанные с формированием (созданием) нового мультимодального транспортного коридора “Беларусь – Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан”.