"Яшил" транспортни ривожлантиришда халқаро тажриба
«TAILEV» лойиҳаси доираси Транспорт вазирлиги ходимлари Лондон шаҳрида ташкил этилган “Электр мобилликка инвестициялар кўламини ошириш” мавзусидаги халқаро семинар-тренингда иштирок этди.
GEF ва ЕТТБ томонидан ташкил этилган мазкур семинар-тренингдан кўзланган асосий мақсад, электр мобилликни молиялаштириш кўламини кенгайтириш, мавжуд тўсиқларни бартараф этиш, электрон мобилликни жорий этишда шаҳар ва давлат идораларининг роли масалаларида тўпланган энг илғор халқаро тажрибаларни ўрганиш ҳамда гендер жиҳатларга эътиборни қаратишдан иборат.
Семинар-тренингда Ўзбекистон, Ливан, Иордания, Арманистон, Албания каби давлатлардан ташриф буюрган иштирокчилар электробусларни харид қилиш жараёнлари, электробус хариди ва жамоат транспортини молиялаштиришда турли хил ёндашувлар, халқаро молиявий институтлар ва донор ташкилотлардан имтиёзли кредит ҳамда грантларни жалб қилиш бўйича билимларга эга бўлдилар.
Семинар доирасида Лондонда жойлашган автобус саройларидан бирига ташриф буюрилиб, сарой ва ташувчи фаолияти билан яқиндан танишилди.
Шунингдек, семинар давомида Ўзбекистоннинг электрон мобиллик соҳасида эришилган ютуқлари, мавжуд тўсиқлар, имкониятлар ва тажрибалари семинар иштирокчилари билан ўртоқлашилди. Ушбу соҳадаги Ўзбекистон тажрибаси иштирокчилар ўртасида катта қизиқиш уйғотди.

Международный опыт в развитии "зеленого" транспорта
В рамках проекта "TAILEV" сотрудники Министерства транспорта приняли участие в международном семинаре-тренинге на тему "Увеличение инвестиций в электромобильность," организованном в Лондоне.
Основной целью данного семинара-тренинга, организованного ГЭФ и ЕБРР, является изучение наиболее передового международного опыта, накопленного в вопросах расширения масштабов финансирования электромобильности, устранения существующих барьеров, роли городских и государственных ведомств в внедрении электронной мобильности, а также обращение внимания на гендерные аспекты.
На семинаре-тренинге участники из Узбекистана, Ливана, Иордании, Армении, Албании получили знания о процессах закупок электробусов, различных подходах к финансированию закупок электробусов и общественного транспорта, привлечению льготных кредитов и грантов от международных финансовых институтов и донорских организаций.
В рамках семинара участники посетили один из лондонских автобусных парков , чтобы поближе познакомиться с парком и деятельностью перевозчика.
Также в ходе семинара сотрудники Министерства транспорта представили информацию о достижениях в сфере электронной мобильности в Узбекистане. Опыт в этой сфере вызвал большой интерес среди участников.