ЕТТБ билан ҳамкорликдаги истиқболли лойиҳалар муҳокама этилди
Транспорт вазири Илҳом Махкамов Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг банк ишлари бўйича витце-президенти Маттео Патроне билан учрашди.
Учрашувда 2024 – 2025 йилларга мўлжалланган истиқболли лойиҳалар, жумладан, Самарқанд, Наманган ва Нукус шаҳарларига электробуслар харид қилиш, шунингдек, Самарқандда трамвай қатновини ривожлантириш лойиҳалари муҳокама қилинди.
М.Патроне ЕТТБнинг умумий портфелида транспорт лойиҳаларининг улуши салмоқли эканлигини алоҳида қайд этди ва темир йўл транспорти соҳасида ҳамкорликдаги лойиҳаларни ривожлантиришга қизиқиш билдирди.
Шунингдек, томонлар Тошкент – Самарқанд пуллик автомобиль йўлини қуриш лойиҳаси бўйича ҳамкорликда амалга оширилган ишлар аҳамиятини алоҳида қайд этиб, лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини якунлашни тезлаштиришга келишиб олдилар.

Обсуждены перспективные проекты сотрудничества с ЕБРР
Министр транспорта Ильхом Махкамов встретился с вице-президентом по банковскому делу Европейского банка реконструкции и развития Маттео Патроне.
На встрече были обсуждены перспективные проекты на 2024 - 2025 годы, включая проект закупок электробусов в Самарканд, Наманган и Нукус, а также по развитие трамвайного сообщения в Самарканде.
М.Патроне отметил значительную долю транспортных проектов в общем портфеле ЕБРР и выразил заинтересованность в развитии сотрудничества в сфере железнодорожного транспорта.
Также стороны особо отметили значимость совместной работы по проекту строительства платного автомобильного пути Ташкент - Самарканд и договорились ускорить завершение технико-экономического обоснования проекта.