Европа билан ҳамкорликда Транскаспий транспорт йўлагини ривожлантириш имкониятлари муҳокама этилди
Бугун, 6-ноябрь куни Тошкентда EUROUZ Европа-Ўзбекистон иқтисодий ҳамкорлик ассоциацияси томонидан ташкил этилган 2024-йилги Европа иқтисодий кунлари доирасида Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг Транскаспий йўлаги (Ўрта йўлак) салоҳиятини ривожлантиришга бағишланган ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда транспорт вазирининг биринчи ўринбосари Маманбий Омаров сўзга чиқиб, Транспорт вазирлиги томонидан мазкур йўлакни ривожлантириш ва салоҳиятидан самарали фойдаланиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларга тўхталиб ўтди. М.Омаров ўз нутқида транспорт инфратузилмасини кенгайтириш ва транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш минтақа мамлакатларининг иқтисодий ўсишида ҳал қилувчи роль ўйнаши таъкидлади.
Шу нуқтаи назардан, Транскаспий транспорт йўлагининг барқарорлигини ошириш ва уни Европа ва Осиёни боғлайдиган мультимодал маршрутга айлантириш икки минтақа ўртасидаги иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш, транспорт йўлакларининг хавфсизлиги ва барқарорлигини оширишга ёрдам беради.
Шунингдек, вазир биринчи ўринбосари М.Омаров Европа бизнес уюшмаси вакиллари билан ҳам икки томонлама музокаралар олиб борди. Музокараларда Ўзбекистонда транспорт инфратузилмасини яхшилаш борасида ўзаро ҳамкорликда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ жиҳатлар муҳокама этилди.

Обсуждены возможности развития Транскаспийского коридора в сотрудничестве с Европой
Сегодня, 6 ноября в Ташкенте в рамках Европейских экономических дней 2024 года, организованных Европейско-Узбекской ассоциацией по экономическому сотрудничеству EUROUZ, состоялось пленарное заседание Организации экономического сотрудничества и развития, посвященное развитию потенциала Транскаспийского коридора (Среднего коридора).
Выступая на мероприятии, первый заместитель министра транспорта Маманбий Омаров остановился на мерах, проводимых Министерством транспорта по развитию и эффективному использованию потенциала данного коридора. В своем выступлении М.Омаров отметил, что расширение транспортной инфраструктуры и укрепление транспортной взаимосвязанности играют решающую роль в экономическом росте стран региона.
С этой точки зрения повышение устойчивости Транскаспийского транспортного коридора и его превращение в мультимодальный маршрут, соединяющий Европу и Азию, будет способствовать укреплению экономических связей между двумя регионами, повышению безопасности и устойчивости транспортных коридоров.
Также первый заместитель министра М.Омаров провел двусторонние переговоры с представителями Европейского бизнес-союза. В ходе переговоров были обсуждены аспекты, связанные с реализацией совместных проектов сотрудничества по улучшению транспортной инфраструктуры в Узбекистане.