Йўл қурилиши соҳасида ЕТТБ билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар муҳокама этилди
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси раиси Жамшид Турсунов Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) делегацияси вакиллари билан учрашди.
Ушрашувда ЕТТБ иштирокидаги “Д 213 “Урганч—Хонқа—Ҳазорасп—Амударё дарёси—А380” автомобиль йўлининг 0—84-км қисмини реконструкция қилиш” лойиҳаси бўйича музокаралар олиб борилди.
Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 8 ноябрдаги ПҚ-390-сон қарорига мувофиқ амалга оширилмоқда. Лойиҳа доирасида ЕТТБ билан 2024 йил 2 майда 238 млн долларлик қарз битими имзоланган. Лойиҳанинг умумий қиймати 294,1 млн долларини ташкил қилади, шундан ЕТТБ қарз маблағлари–238 млн доллар, Ўзбекистон Республикасининг улуши – 56,1 млн доллар қилиб белгиланган.
Лойиҳа доирасида 84 км узунликда 4 тасмали (ҳозирда 2 тасмали) цемент-бетон қопламали автомобиль йўли қурилади, қиймати 15,8 млн долларлик 43 та кўприк (1000 пм), 27 млн долларлик 2 дона йўл ўтказгичлари (1000 пм), 1,7 млн долларлик 3 та ерусти пиёдалар ўтиш йўллари ҳамда 70 км пиёдалар ва велосипед йўлаклари барпо этилади.
Учрашувда шунингдек, “Тошкент-Самарқанд” пуллик автомобиль йўлини қуриш лойиҳасининг жорий ҳолати юзасидан ҳам музокаралар бўлиб ўтди. Учрашувда ҳар икки лойиҳани жадаллаштириш бўйича томонлар ўз таклифларини беришди.

Обсуждены проекты, реализуемые совместно с ЕБРР в сфере дорожного строительства
Председатель Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Жамшид Турсунов встретился с представителями делегации Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
На встрече были проведены переговоры по проекту "Реконструкция участка 0 - 84 км автомобильной дороги D 213 "Ургенч - Хонка - Хазорасп - река Амударья - А380" с участием ЕБРР."
Проект реализуется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 ноября 2024 года №ПП-390. В рамках проекта с ЕБРР 2 мая 2024 года было подписано заемное соглашение на сумму 238 млн долларов. Общая стоимость проекта составляет 294,1 млн долларов, из них заемные средства ЕБРР - 238 млн долларов, доля Республики Узбекистан - 56,1 млн долларов.
В рамках проекта будет построена 4-х полосная (сейчас 2-х полосная) автомобильная дорога протяженностью 84 км с цементобетонным покрытием, построены 43 моста стоимостью 15,8 млн долларов, 2 путепровода стоимостью 27 млн долларов, 3 наземных пешеходных перехода стоимостью 1,7 млн долларов, а также 70 км пешеходных и велосипедных дорожек.
На встрече также состоялись переговоры о текущем состоянии проекта по строительству платного автомобильного пути "Ташкент-Самарканд." На встрече стороны высказали свои предложения по ускорению реализации обоих проектов.