ЕХҲТ ва Германиянинг Planungsbüro VAR+ бюроси вакиллари билан учрашув
Жорий йилнинг 14 декабрь куни Тошкент шаҳар ҳокимлигида пойтахтнинг велойўлакларга бўлган эҳтиёжи ва йўлларнинг имконияти муҳокама этилди.
2018 йилда Германиялик мутахассислар илк бор Тошкентга келиб бу масалада ўрганишлар олиб боришган эди.
Шундан сўнг Planungsbüro VAR+ бюро ходимлари бир неча ой мобайнида ўз таҳлиллари ва бирламчи таклифларини ишлаб чиқишди.
Бўлиб ўтган учрашувда шаҳар ҳокимининг ўринбосари Б.Раҳманкулов ва Тошкент шаҳар транспорт бошқармаси мутахассислари намойиш этилган таклифлар билан яқиндан танишиб, ўзаро суҳбат давомида велойўлакларни қуриш билан бирга ОТМ, идора ва ташкилотлар, вокзаллар, кўчалар, кўп қаватли уй-жойлар, метро бекатлари, ҳиёбонлар атрофига велотураржойлар қуриш, қурилажак велойўлларнинг болалар ҳаракати учун ҳам хавфсиз бўлиши шу билан бирга бу йўллар узлуксиз бўлишини таъминлаш лозимлиги ҳам таъкидлаб ўтилди.
Шаҳар маркази тўлиқ велосипед ҳайдовчилари учун қулай бўлиши ҳар жиҳатдан муҳим. Қолаверса бу экология ва саломатлик учун ҳам жуда фойдали.
— "ЕХҲТ ва Тошкент шаҳар ҳокимлигининг келишувига асосан бу ерда велойўллар қуриш концепцияси ва велошеринг фаолиятини йўлга қўйиш режалаштирилган. Биз бу борада ўз лойиҳамизни ишлаб чиқамиз ва ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз билан уни янада такомиллаштирамиз. Кузатишларимиз Ўзбекистонда велосипед ва автомобиль ҳайдовчилар ўртасида ўзаро ҳурматни шакллантириш кераклигини кўрсатди бу борада ҳам ўз таклифларимиз бор” - дейди, Planungsbüro VAR+ компанияси раҳбари Уве Петри.
Февраль ойида тақдим этиладиган лойиҳага бугундан старт берилди ва Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Бахтиёр Раҳманкулов бу борада ҳар қандай ёрдамга тайёрлигини маълум қилди.
Маълумот ўрнида айтиш мумкинки, Германиянинг Planungsbüro VAR+ лойиҳалаштириш бюроси 2000 йилдан буён велокўчалар ва велошосселар қуриш билан шуғулланади.
Бюро мутахассислари Германиянинг Драйайх шаҳрида энг узун велокўчанинг лойиҳасини яратишган ва унинг қурилиш жараёнида иштирок этишган.

Прошла встреча с представителями ОБСЕ и германского бюро Planungsburo VAR+
На встрече обсужден спрос на велодорожки в столице и возможность их организации на дорогах города. В 2018 году специалисты из Германии впервые приехали в Ташкент и провели изучение этого вопроса, после чего сотрудники бюро Planungsburo VAR+ разработали анализ ситуации и свои первичные предложения.
Во время встречи заместитель хокима Ташкента Б. Рахманкулов и специалисты транспортного управления города Ташкента ознакомились с их предложениями. Во время обсуждения было отмечено, что наряду со строительством велодорожек, необходимо предусмотреть организацию велопарковок вблизи вузов, предприятий и организаций, вокзалов, оживленных улиц, многоэтажных жилых домов, станций метро и площадей, а также учесть, что велодорожки должны не прерываться и быть безопасными для детей.
Будущее удобство города для велосипедистов важно со всех точек зрения. К тому же это очень полезно для экологии и здоровья населения. Согласно договоренности ОБСЕ и городского хокимията запланировано разработать концепцию по строительству велодорожек и организовать деятельность по велошэрингу.
Партнёры из Германии создадут соответствующий план и усовершенствуют их совместно с коллегами из Узбекистана.
«Наши наблюдения показали, что необходимо сформировать тактику взаимного уважения между велосипедистами и водителями автомобилей, и у нас есть свои предложения по данному вопросу», сказал Уве Петри – руководитель компании Planungsbüro VAR+.
Разработка проекта, планируемого к презентации в феврале будущего года, стартовала уже сейчас и Б. Рахманкулов сообщил, что готов оказать всё возможное содействие.
Стоит отметить, что немецкое бюро проектирования Planungsbüro VAR+ с 2000 года занимается строительством велосипедных улиц и шоссе. Специалисты бюро разработали проект самой длинной велоулицы в германском городе Драйайх и участвовали в процессе её строительства.