Замонавий технология ва янги имкониятлар тадбиркорликнинг ривожи йўлида
Юртимизга турли юк транспорт, жумладан темир йўл орқали кириб келаётган экспорт, импорт ва транзит юклар (турли хил товар ва транспорт воситалари)нинг чегарадаги расмийлаштирувини қисқа муддатларда амалга ошириш албатта улар ҳақидаги маълумотларнинг оператив тарзда божхона органларига тақдим этилишига бевосита боғлиқдир.
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасининг Божхона ҳудудига келадиган товарлар ва транспорт воситаларини расмийлаштиришда божхона тартиботларини соддалаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги 2018 йил 25 сентябрдаги 762-сонли, ҳамда 2019 йил 31 декабрдаги 1057-сонли қарорларини ижросини таъминлаш мақсадида, темир йўл транспортида ташилаётган товарлар бўйича дастлабки электрон ахборотни божхона органларига ташувчилар ёхуд товар эгалари ёки товарга нисбатан ваколатга эга бўлган шахслар томонидан берилиши мажбурий этиб белгиланганидан келиб чиқиб, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ сайтида, темир йўл транспортида ташилаётган товарлар бўйича божхона органларига дастлабки электрон маълумот тақдим этиш масаласида барча учун фойдаланиш мумкин бўлган таъминот дастури ишлаб чиқилди.
Жорий йил 2 апрелдан бошлаб бу борада яна бир янгилик ва қулайлик ўз ишини бошлайди, яъни товар келмасидан аввал у ҳақидаги маълумотлар божхона органларига электрон тарзда https://pei.railway.uz сайтига юк олувчилар томонидан тақдим этилади.

Современные технологии и новые возможности на пути развития предпринимательства
Осуществление в кратчайшие сроки пограничного оформления документов на экспортные, импортные и транзитные грузы (различных товаров и транспортных средств), поступающие в нашу страну различными видами транспорта, в том числе железнодорожным, безусловно, напрямую связано с оперативным предоставлением информации о них таможенным органам.
Во исполнение постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан №762 от 25 сентября 2018 года “О мерах по упрощению таможенных процедур при оформлении товаров и транспортных средств, прибывающих на таможенную территорию Республики Узбекистан” и №1057 от 31 декабря 2019 года, в целях обеспечения обязательного предоставления в таможенные органы первичной электронной информации по товарам, перевозимым железнодорожным транспортом, в связи с определением перевозчиками или лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, на сайте АО “Узбекистон темир йуллари” разработана доступная программа для оформления и предоставления предварительной электронной информации таможенным органам по товарам, перевозимым железнодорожным транспортом.
Начиная со 2 апреля текущего года официально вступает в силу данное положение и все необходимые сведения о товаре перед его отправкой следует отправить в электронном виде в таможенные органы по следующей ссылке: https://pei.railway.uz