“Тошкент-Кам угдеродли транспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш (TAILEV)” лойиҳасининг Мувофиқлаштирувчи кенгаши йиғилиши
28.12.2022 6626 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги Ваколатхонаси ҳамкорлигида “Тошкент – Кам углеродли автотранспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” лойиҳаси Мувофиқлаштирувчи кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш лойиҳанинг барча манфаатдор томонлари, хусусан, Транспорт вазирлиги, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, вазирлик ва идоралар ва бошқа ташкилот вакилларидан иборат таркибда тузилган бўлиб, лойиҳа устидан умумий раҳбарликни таъминлайди, лойиҳа доирасидаги масалалар бўйича қарорлар қабул қилади ҳамда лойиҳани амалга оширилишини таҳлил қилиб боради.
Йиғилиш давомида Тошкент шаҳрининг Шота Руставели кўчасида жорий этилиши режалаштирилаётган “Яшил шаҳар транспорт йўлаги” лойиҳаси, мазкур йўлакда қатновчи электробуслар ва уларни қувватлаш станциялари турлари ҳамда лойиҳани амалга ошириш давомида юзага келаётган бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, йиғилишда 2022 йилда Лойиҳа доирасида бажарилган ишлар 2023 йилда амалга оширилиши кўзда тутилган режалар ҳамда тадбирларни молиялаштириш учун 2023 йилга мўлжалланган лойиҳа бюджети кўриб чиқилди.

Заседание Координационного совета проекта «Ташкент – Ускоренное привлечение инвестиций в автотранспорт с низким уровнем выбросов (TAILEV)»
28.12.2022 6423 Yangiliklar
Между Министерством транспорта Республики Узбекистан и Представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане состоялось заседание Координационного совета проекта «Ташкент – Ускоренное привлечение инвестиций в автотранспорт с низким уровнем выбросов (TAILEV)».
Координационный совет состоит из представителей всех заинтересованных сторон проекта, в частности Министерства транспорта, Представительства Программы Развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане, министерств, ведомств и других организаций, обеспечивает общее руководство проектом, принимает решения по вопросам проекта и проводит анализ его реализации.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся проекта «Зеленый городской транспортный коридор», внедрение которого планируется на улице Шота Руставели города Ташкента, движения по данному коридору электробусов и типов их зарядных станций, а также другие аспекты реализации проекта.
Также на заседании были рассмотрены работы, проведенные в рамках проекта в 2022 году, планы для реализации в 2023 году и бюджет проекта на 2023 год для финансирования мероприятий.